Search

2021 QFilms - SHORTS PROGRAMS



  • Museum of Latin American Art (MOLAA) CORTOS: Latinx Queer Shorts (Mixed - 64 minutes) – Thursday outdoor screening at Museum of Latin American Art (MOLLA)

  • Mora and Chenchi (Diego Toussaint, 20 minutes, Mexico)

  • We Are Not Who We Say We Are (Manu Valcarce, 19 minutes, Honduras)

  • Ocupa (Juliana Pfeifer, 25 minutes, Brazil)


  • TRANSpirational Shorts (66 minutes - Q&T) - Friday at 5:00pm at the Art Theatre

  • House of AS (Leah Shore, 1 minute, USA)

  • Unliveable (Matheus Farias & Enock Carvalh, 20 minutes, Brazil)

  • God’s Daughter Dances (Sungbin Byun, 25 minutes, South Korea)

  • Karina’s Suit (Frank Benitez, 20 minutes, Colombia)


  • Rated PG-13: Youth Shorts (Mixed - 83 minutes) – Saturday at 1:30pm at the Art Theatre

  • Coming Out (Cressa Beer, 2 minutes, USA)

  • At Last (Lorena Gordon, 14 minutes, USA)

  • Graduation (Robin Wang, 6 minutes, USA)

  • Les Levres Gercees (Fabien Corre & Kelsi Phung, 5 minutes, France)

  • April’s Last Memories (Nancy Cruz Orozco, 21 minutes, Mexico)

  • Blue Suit (Kevin J. Nguyen, 16 minutes, USA)

  • Kapaemahu (Hinaleimoana Wong-Kalu, Dean Hamer, and Joe Wilson, 9 minutes, USAl)

  • Before the Eruption (Roberto Perez Toledo, 10 minutes, Spain)


  • Queermation: Animated Shorts (Mixed - 90 minutes) – Saturday at 4:00pm at the Art Theatre

  • Champion (Brittany Campbell, 4 minutes, USA)

  • Sweet, Sweet Kink: A Collection of BDSM Stories (Maggie M. Bailey, 14 minutes, USA)

  • Noah's Song (Damian Bonito Zapien, 3 minutes, USA)

  • Our Bed is Green (Maggie Brennan, 7 minutes, USA)

  • Chromosome Sweetheart (Honami Yano, 5 minutes, Japan)

  • Each and Every Night (Julie Robert, 12 minutes, France)

  • Top 3 (Sofie Edvardsson, 45 minutes, Sweden)


  • (Almost) Midnight: Experimental Shorts (Mixed - 103 minutes) – Saturday at 9:30pm at the Art Theatre

  • Save Twilight (Mario Hernandez Lopez, 21 minutes, Spain)

  • The Leaf (Will J. Zang, 4 minutes, China)

  • Trips, Friends, Night and Destiny (Gabriel Ordonez & Gabriel Marin, 9 minutes, Argentina)

  • Silent Heat (Lucienne Venner, 19 minutes, The Netherlands)

  • The Announcement (Denis Liakhov, 7 minutes, Russia)

  • The Last Romantics Of The World (Henrique Arruda, 23 minutes, Brazil)

  • And Just Two More (Alireza Mohammadi, 20 minutes, Iran)


  • Men In Briefs (65 minutes - Men's) – Sunday at 11:00am at the Art Theatre

  • Complicated (Isak Kohaly, 22 minutes, Israel)

  • Bill (Jeremy Munro, 6 minutes, USA)

  • Getting Closer (Ethan Roberts, 6 minutes, USA)

  • I Bleed (Tiago Minamisawa, Bruno H. Castro, & Guto BR, 7 minutes, Brazil)

  • Peace (Adomako Aman, 11 minutes, USA)

  • My Aunties (Richard O'Connor, 3 minutes, USA)

  • Lines (Kyle Jumayne Francisco, 10 minutes, Philippines)


  • Women In Shorts (92 minutes - Women's) – Sunday at 3:30pm at the Art Theatre

  • Are You Still Watching? (Tali Polichtuk, Alex Cardy, & Kitty Chrystal, 7 minutes, Australia)

  • Lilies (Joni Renee Whitworth, 9 minutes, USA)

  • Aimee Victoria (Chyrstee Pharris, 11 minutes, USA)

  • Skumjas (Yassin Koptan, 12 minutes, Egypt)

  • Eleven Weeks (Julie Caskey & Anna Kuperberg, 15 minutes, USA)

  • Roadkill (Aliza Brugger, 16 minutes, USA)

  • The Wash (In Love) (Ibon Hernando, 9 minutes, Spain)

  • Sunday’s Child (Maisie Richardson-Sellers, 13 minutes, USA)

14 views0 comments

Recent Posts

See All